logo Yükleniyor...
Döküm

Döküm

IATF 16949 sertifikalı, en son döküm teknolojileri ile donatılmış tesisimizde, yüksek hacimli döküm gereksinimlerinin karşılanmasına imkân veren modern ve senkronize kalıplama hatlarımız ile, yüksek kaliteli sfero, pik ve temper dökme demir parçalar üretiyoruz.

Trakya Döküm, her biri kendine ait bağımsız ergitme ünitesi ve otomatik döküm ocağına sahip, 7 adet dikey kalıplama hattı ile yıllık 100.000 ton üretim kapasiteli, tam donanımlı bir döküm tesisidir.

Tesis, 0,1 kg ila 40 kg ağırlık aralığında yüksek kaliteli pik, sfero ve temper döküm malzemeden orta ve uzun serili maçalı ve maçasız olarak parçalar üretmekte olup, otomotiv endüstrisinin özel gereksinimleri için de vermiküler dökme demir (GGV), yüksek Si ve SiMo alaşımlı dökme demir malzemelerden döküm parçalar üretme kabiliyetine ve deneyimine sahiptir.

Trakya Döküm, özellikle otomotiv endüstrisine yönelik emniyet karakteristikli parçaların üretimi konusunda uzun yıllara dayanan tecrübe birikimine ve üst seviye üretim becerisine sahiptir.

Teknik Bilgileri İncele

Son devreye alınan 7. döküm üretim hattı, Disamatic D3 Z555 dikey kalıplama makinesine ve 65 metre uzunluğunda soğutma hattına sahip olup, Trakya Döküm’ün yaptığı en son teknolojik donanıma sahip olan en yeni döküm hattı yatırımıdır.

2017’de devreye alınan 6. döküm üretim hattı ise Disamatic 270 A dikey kalıplama makinesine ve 120 uzunluğunda soğutma hattına sahip olup, kendine ait kum tesisi ve sıvı metal üretim ünitesine sahiptir.

Bu üretim hatları, endüstri 4.0 altyapısına sahip son teknoloji ürünü, bağımsız birer dökümhane binasında yer almaktadır ve “tam otomatik sıvı metal transfer ve tretman sistemi” ile donatılmıştır.

4. ve 5. döküm üretim hatları; diğer dökümhanelerden tamamen bağımsız, son teknolojiye göre inşa edilmiş ayrı bir binada yer almakta olup, her biri Disamatic 230 X kalıplama makinesine ve 100 metre uzunluğunda soğutma hattına sahiptir. Her iki üretim hattının kendi sıvı metal ergitme ünitesi ve ortak kullandıkları kalıp kumu üretim ve maça üretim tesisleri bulunmaktadır.

Diğer, üç döküm hattına sahip ilk dökümhane ise, 3 adet Disamatic 2013 MK 5 tipi dikey kalıplama hattına sahiptir. Bu hatların kendilerine ait ayrı sıvı metal üretim üniteleri ile bu hatlara ortak hizmet veren bir kalıp kumu üretim tesisi ve maça üretim tesisi bulunmaktadır.

Uzun soğutma hatları ve sıkı kontrol edilen verimli döküm prosesleri ile elde edilen sürekli üniform döküm kalitesi sayesinde daha kolay işlenebilir parçalar üretilmektedir.

Her kalıplama hattının sahip olduğu bağımsız orta frekanslı indüksiyon ergitme ocakları, sıvı metal açısından esnek bir üretim imkânı sağlamaktadır.

Sıvı metalin sıcaklığı sürekli olarak, kimyasal kompozisyon ise her ergitmede ölçülmektedir.

Dökümün kritik bileşenlerinden biri olan kalıp kumu, kararlı ve güvenilir bir kalıplama süreci elde etmek için tam otomatik yüksek teknolojiye sahip kum tesislerinde hazırlanır ve test edilir.

Trakya Döküm, yüksek adetlerde kompleks maçalı parçalar üretme yeteneğine ve deneyimine sahiptir. Maçalar, üretilen parçaların gereksinimlerine ve karmaşıklığına bağlı olarak sıcak kutu, soğuk kutu veya kabuk maça prosesleri ile üretilir.

Isıtmalı otomatik döküm ocakları Visipour kamera sistemine sahip olup, bu sistem sayesinde kalıpların istenen sıcaklıktaki sıvı metal ile tam olarak doldurulduğundan emin olunmaktadır. Ayrıca, arzu edilen malzeme kalitesini sağlamak adına, aşılama seviyeleri her kalıp dolumunda otomatik olarak kontrol edilmektedir.

Trakya Döküm, sahip olduğu Eddy Current, sonik kontrol, çatlak kontrol cihazları ve tahribatsız test ekipmanları ile kritik emniyet parçalarının tüm test ve kontrol gereksinimlerini karşılamaktadır. Aynı zamanda numune ve ürün geliştirme çalışmalarında kullanılmak üzere x-ray radyografik kontrol cihazı da tesisimizde mevcuttur.

Aralarında otomatik parça taşlama makineleri ve trimming preslerinin de olduğu günümüz modern ek iş ekipmanları da dökümhanede bulunmaktadır.

Teknik Bilgiler

Trakya Döküm'de çeşitli boyutlarda kalıplama yapabilme imkanına sahip 7 farklı üretim hattı bulunmaktadır.

Ayrıca farklı tip ve özelliklerde dökme demir malzemelerden parçalar üretilebilmektedir.

Hatların kalıp boyutları ve malzeme tip ve özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

Malzeme Özellikleri

GRİ DÖKÜM (EN 1561) SFERO DÖKÜM (EN 1563) VERMİKÜLER DÖKÜM (EN 16079) TEMPER DÖKÜM (EN 1562) YÜKSEK Si & SiMo SFERO DÖKÜM
EN-GJL-150 EN-GJS-400-18-LT EN-GJV-300 EN-GJMB-350-10 EN-GJS-XSiMo 4.05
EN-GJL-200 EN-GJS-400-18-RT EN-GJV-350 EN-GJS-XSiMo 5.10
EN-GJL-250 EN-GJS-400-15 EN-GJV-400
EN-GJL-300 EN-GJS-450-10
EN-GJS-500-7
EN-GJS-600-3
EN-GJS-700-2
EN-GJS-800-2
EN-GJS-900-2
EN-GJS-900-2
EN-GJS-500-14
EN-GJS-600-10
*

* Trakya Döküm, yukarıda belirtilen standart malzemeler dışında müşteri talebine göre, yüksek mukavemet ve yüksek uzama gerektiren dökme demir malzemeleri de üretebilmektedir.

Kalıplama Makinaları Tip ve Boyutları

Disamatic Makine Modeli Kalıp Boyutları
2013 MK 5A 480 x 600 mm
230 X 535 x 750 mm
270 A 700 x 950 mm
D3 Z555 570 x 750 mm

2013 MK 5A

230 X

270 A

D3 555

logo

Şu an kullandığınız Internet Explorer bir çok modern web teknolojisini desteklememektedir. Bu sebeple sitemizi görüntülerken sorunlarla karşılaşabilirsiniz. En iyi görüntü deneyimi için Google Chrome, Mozilla Firefox veya Microsoft Edge gibi daha modern bir internet tarayıcı kullanmanızı öneririz.

The Internet Explorer you are currently using does not support many modern web technologies. For this reason, you may encounter problems while viewing our site. We recommend using a more modern internet browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox or Microsoft Edge to achieve the best experience.